O Programie

O programie "Kolorowe Zagadki"

Program "Kolorowe Zagadki" powstał z myślą o dostarczeniu materiałów do pracy dzieciom oraz młodzieży z zespołem Downa. Pod kątem ich potrzeb tworzone były ćwiczenia, gry i zabawy zamieszczone w serwisie. Jednakże zawartość portalu oraz sposób prezentacji treści są atrakcyjne nie tylko dla grupy docelowej, chętnie zaglądają tu wszystkie dzieci lubiące zabawy edukacyjne. Niektóre ćwiczenia mogą być świetną zabawą dla przedszkolaków, a inne będą doskonałym uzupełnieniem edukacji wczesnoszkolnej. Znajdzie się także coś dla maluchów, które dopiero poznają świat.

Co możemy znaleźć w serwisie?

Ćwiczenia i zabawy, które proponujemy, zostały podzielone na sześć następujących działów: "gry", "zabawy językowe", "zabawy logiczne i matematyczne", "dziecko w społeczeństwie", "biblioteka zdjęć" oraz "dziecko poznaje świat". Aby przejść do wybranego działu wystarczy kliknąć w odpowiednią tabliczkę trzymaną przez dziecko na tęczy. Wówczas zobaczymy wyświetlane na suwaczku plansze z zadaniami. Można wykonywać ćwiczenia po kolei lub też wybrać sobie te, które wydają się najbardziej interesujące. Kliknięcie w planszę powoduje jej powiększenie. Aby odsłuchać głos lektora i tym samym uaktywnić ćwiczenie, należy kliknąć na znajdującą się po środku ikonkę odtwarzania.

A teraz kilka słów o zawartości każdego z działów.

GRY

Każde dziecko lubi zadania, w których może wykazać się swoimi umiejętnościami. Nasze gry dają taką możliwość. Można ćwiczyć swoją spostrzegawczość wybierając niepasujący do pozostałych element lub też zaznaczając pary takich samych elementów. Przyda się umiejętność logicznego myślenia do ustawienia literek w odpowiedniej kolejności tak, aby utworzyły słowo przedstawione na planszy. Będzie okazja, aby wykazać się sprawnością paluszków, aby sterując strzałkami w grze, złapać spadające elementy, ale jednocześnie przyda się odrobina sprytu, by nie chwycić tego, co jest niewskazane. Znajdą się również gry ćwiczące pamięć - trzeba będzie zapamiętywać miejsce obrazków podobnie jak w popularnej grze MEMO.

ZABAWY JĘZYKOWE

W tym dziale znajdują się zabawy z literkami. Korzystając z nich można się przekonać, że ćwiczenie "na jaką literkę zaczyna się...(podany wyraz)" wcale nie musi być nudne. Oprócz znajomości literek dzieci mogą ćwiczyć rączkę, w różny sposób łącząc ze sobą na ekranie wskazane elementy. Taka praktyka przyda się każdemu zerówkowiczowi i pierwszoklasiście. Będzie świetna również dla innych dzieci, które mają trudności z małą motoryką.

W "Zabawach językowych" znajdzie się także coś dla najmłodszych użytkowników. Klikając na obrazki na planszy usłyszą nazwę tego, co jest przedstawione. Następnie będą mogły sprawdzić czy dobrze zapamiętały poprzez naciśnięcie ikonki TEST. Wówczas usłyszą losowo jeden z czterech przedstawionych wcześniej wyrazów, a ich zadaniem będzie wybór obrazka, który pokazuje to, co usłyszeli. Prawdziwe kolorowe zagadki!

Dzieci z pewnością zainteresują też ćwiczenia z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, udającymi dźwięki wydawane przez ptaki, zwierzęta, pojazdy oraz przedmioty codziennego użytku.

Najmłodsi ucieszą się z zagadek dotyczących zawodów.

ZABAWY LOGICZNE I MATEMATYCZNE

Tutaj każdy mały matematyk znajdzie coś dla siebie. Zabawy związane z liczeniem elementów, umiejętnością odszukiwania na obrazku właściwej liczby elementów, porównaniem, gdzie jest więcej elementów, a gdzie mniej, gdzie jest najmniej, a gdzie najwięcej - to świetna gimnastyka umysłu! Można też poćwiczyć relacje przestrzenne: co jest bliżej, a co dalej, co najbliżej, a co najdalej.

Ćwiczenia zawarte w tym dziale stymulują logiczne myślenie poprzez zabawę. Trzeba pomyśleć, by połączyć pasujące do siebie obrazki, wskazać element, który nie pasuje do pozostałych, uzupełnić braki w ciągach liczbowych.

DZIECKO W SPOŁECZEŃSTWIE

Zabawy tu zawarte oparte są na podstawowej wiedzy dziecka o otaczającym go świecie. Znajdują się tu ćwiczenia związane z właściwym zachowaniem w różnych sytuacjach życia codziennego oraz ze znajomością reguł społecznego funkcjonowania.

BIBLIOTEKA ZDJĘĆ

Atrakcją naszego serwisu jest obszerna biblioteka zdjęć, które można przeglądać według kategorii. Tak duża baza udźwiękowionych obrazów przyda się do pracy wielu specjalistom - pedagogom czy logopedom. Dla dzieci młodszych będzie to świetny materiał do nauki polskiego słownictwa. Skojarzenie obrazu z dźwiękiem sprawi, że postępy będą szybko widoczne.

DZIECKO POZNAJE ŚWIAT

W tym dziale znajdują się zagadki wykorzystujące wiedzę dziecka o świecie. Bazują one na kolorowych fotografiach. Znajdą tu coś dla siebie zarówno mali, jak i starsi użytkownicy. Niebywałą atrakcją będzie odnajdywanie państw na mapie Europy.

Zapraszamy!